גיליון 12, חורף 2017

1. דבר המערכת

החיבור בין קולנוע, טלוויזיה והיסטוריה בא לידי ביטוי לא רק בסרטים עצמם ובדיון עליהם, שמתקיים בדרך כלל בכתב, אלא גם בשורה שלמה של התמחויות ומקצועות שהם חלק אינטגרלי מהעיסוק בנושא: אוצרות/מוזיאולוגיה, ארכיונאות, מומחיות טכנולוגית בשחזור ובשימור סרטים, מידענות וכדומה. האוניברסיטה לקולנוע קונרד וולף בעיר פוטסדאם (Potsdam) בגרמניה השיקה לא מזמן תוכנית לימודים לתואר שני שמתמקדת ב"מורשת תרבותית של סרטים" (Filmkulturerbe), באוניברסיטת אמסטרדם קיימת תוכנית לימודים שמתמקדת ב"שימור והצגה של הדימוי הנע" (Preservation and Presentation of the Moving Image – Heritage Studies), ובמקומות אחרים בעולם מציעים תוכניות דומות שהדגש בכולן הוא התמחות בכל הקשור בשימור תרבות הקולנוע מבחינה פיזית ורוחנית. נקודת ההתחלה של התהליך היא האובייקט עצמו – הסרט, במקרה זה – אך המשכו בתחנות רבות וחשובות נוספות שהופכות אותו לחלק מתרבות שלמה. התפיסה של הדימוי הנע כשייך לתרבות שדורשת התמחות מיוחדת הגיעה שנים רבות לאחר שאמנויות כגון ספרות, אמנות פלסטית ומוזיקה יצרו סביבן עולם מקצועי שנועד לשמר, לארגן ולהציג את תוצריהן.  

בגיליון זה של סליל אנו מפרסמים לראשונה לצד המאמרים שיחה. לחנוכת המסגרת הזמנו לשיחה יוצר שעיסוקו הקולנועי אינו מסתיים כאשר סרטו מוכן ומוקרן או כאשר נערך עליו דיון תיאורטי כלשהו, אלא הוא מבקש להשתתף באופן פעיל בשימור התרבות האודיו-ויזואלית בישראל. פועלו של ערן טורבינר להקמת ארכיון עדויות אודיו-ויזואלי של השמאל הישראלי הלא-ציוני מקבל בהקשר של הדיון על השימור משמעות כפולה מבחינה היסטורית ותרבותית: מחד גיסא יצירת מאגר עדויות מצולמות שמטרתו לשמר באופן מרוכז את הסיפור ההיסטורי-פוליטי שהוא מתעד באמצעות המצלמה, ומאידך גיסא הקמת ארכיון אודיו-ויזואלי כמסגרת מייצרת משמעות לתרבות ולהיסטוריה הקולנועית, מעצם הבחירות השונות הכרוכות בעיצובו ובאופן השימוש בו, בהיבטים כגון אוצרות, קטלוּג, עריכה והמשך קיומו הטכנולוגי. אנו מקווים לערוך שיחות נוספות בנושאים דומים ולפרסם אותן בגיליונות הבאים.

כחלק מהבחירה שלנו ככתב עת לפעול לשימור ההיסטוריה של תרבות הקולנוע, אנו ממשיכים במסורת שהתחלנו בגיליון 10 בהבאת תרגומים של טקסטים מוקדמים שעוסקים בקולנוע, מפרי עטם של תיאורטיקנים ותיאורטיקניות חשובים. בפעם הקודמת פרסמנו תרגום של טקסט קצר מאת זיגפריד קרקאוור (Kracauer). אנו ממשיכים בגיליון זה עם קטעים קצרים מתוך שני ספרים של בלה באלאז' (Balázs), מבקר תרבות, סופר, תסריטאי ותיאורטיקן קולנוע יהודי-הונגרי דובר גרמנית. על התרגום מהמקור הגרמני תודתנו נתונה לדנית דותן.

מאמרים נוספים בגיליון עוסקים בסרטים ישנים וחדשים שהנושאים העולים בהם לדיון רלוונטיים לסדר היום בישראל כיום: יובל ריבלין מתמקד במאמרו בשאלות של הגירה, פליטות וסולידריות חברתית שהעסיקו מהגרים יהודיים שהפכו לקולנוענים מרכזיים בהוליווד במחצית הראשונה של המאה ה-20, במקרה זה במסגרת חברת ההפקה של האחים וורנר (Warner Brothers), ובחרו להמחיש דילמות אלו בסרטיהם באמצעות דמויות ואירועים היסטוריים. ריבלין מנתח את הסרט חייו של אמיל זולא (ארצות הברית, 1937) שעוסק בחייו של הסופר הצרפתי ובפעולותיו הפוליטיות סביב פרשת דרייפוס. יאיר קורן-מיימון מתמקד במאמרו באופן שבו הבמאי פדרו אלמודובר (Almodóvar) מעלה שאלות שקשורות במין ובמגדר בסרטו העור בו אני חי (ספרד, 2011) באופן שמנהל דיאלוג בין השאר עם ההיסטוריה הפשיסטית של ספרד והחשש מחזרתו של הלך רוח ציבורי שתומך בפשיזם. יובל רובוביץ' משלב במאמרו את העניין המיוחד שלו בספורט ובהיסטוריה בניתוח סרטה של הבמאית קריסטינה גוֹדה (Goda) ילדי התהילה (הונגריה, 2006), שעוסק בפלישת הצבא הסובייטי להונגריה ב-1956. הוא שואל כיצד עיצבו יוצרי הסרט את ההיסטוריה כדי שתתאים למסר שביקשו להעביר. במדור ביקורת הספרים אנו מפרסמים ביקורת של ליאת סאבין בן-שושן על ספרה של איה פרי-באדר עיר, נמל, קצה: ייצוגים של מרחב בקולנוע הישראלי (2017).

קריאה נעימה,
מערכת סליל
 

2. בלה באלאז': מבחר מתוך "האדם הנראה" (1924) ו"רוח הקולנוע" (1930)  

 

הקדמה לתרגום - הילה לביא ועופר אשכנזי

תרגום מגרמנית - דנית דותן

 

Béla Balázs 1884-1949

(Béla Balázs 1884-1949)

למאמר המלא לחצו כאן (PDF)

 

3. דם במים: "ילדי התהילה", מהפכת 1956 בבודפשט ובריכת הכדור-מים במלבורן

יובל רובוביץ' 

"ילדי התהילה"

מתוך הסרט: "ילדי התהילה"

למאמר המלא לחצו כאן (PDF)

 

4. "בימים ההם – בזמן הזה": כפל פניו של מעשה ההגירה בסרט "חייו של אמיל זולא" (1937)

יובל ריבלין

חייו של אמיל זולא

"חייו של אמיל זולא"

למאמר המלא לחצו כאן (PDF)

 

5. "אני ויסנטה", "אני ורה": על מין ומיניות, גוף ומגדר, היסטוריה ופוליטיקה בסרטו של פדרו אלמודובר "העור בו אני חי" (2011) 

יאיר קורן-מיימון

העור בו אני חיי

 "העור בו אני חיי"

למאמר המלא לחצו כאן (PDF)

 

6. שיחה עם ערן טורבינר: קולנוען, פעיל פוליטי ויוזם ארכיון העדויות האודיו-ויזואליות של השמאל הלא-ציוני והאנטי-ציוני בישראל

לוץ פידלר והילה לביא

מצפן 

למאמר המלא לחצו כאן (PDF)

 

7. ביקורת ספר: עיר, נמל, קצה / איה פרי באדר

עיר, נמל, קצה / איה פרי באדר, רסלינג, תל אביב, 2017

ליאת סאבין בן שושן

היורד מלמטה

"היורד למעלה" (אלעד קידן, 2015)

לביקורת המלאה לחצו כאן (PDF)